Z vítězek Macha Lake Open je nejvýše Barbora Krejčíková.

Letošní 22. ročník mezinárodního turnaje ITF Crystalex Macha Lake Open by Moneta Money Bank se odehraje opět na kurtech v České Lípě v tradičním termínu od 11. do 18. června 2023 včetně úvodní kvalifikace. V hlavní soutěži dvouhry se u Ploučnice stejně jako loni představí představí 48 tenistek v hlavní dvouhře a 16 deblových párů  v boji o dotaci 60 tisíc USD. Uvidíme zda přijede obhajovat loňský titul sedmnáctiletá Sára Bejlek z jihomoravských Hrušovan nad Jevišovkou, která byla 10. dubna 2023 klasifikována na 155. příčce světového pořadí WTA. A po finále čtyřicetitisícového turnaje žen v chorvatském Splitu si poprvé v kariéře vybojovala nominaci ke kvalifikaci o Světovou skupinu nejprestižnější týmové soutěže žen B. J. King cupu s Ukrajinou na neutrálních kurtech v tureckém Beleku. Kapitán Petr Pála nominoval pro zápas s Kosťjukovou, Jastremskou a spol v roli české jedničky dvounásobou vítězku Macha Lake Open z let 2019 a 2020 Barboru Krejčíkovou, začátkem dubna 12. hráčku světa v  žebříčku dvouhry  a světovou dvojku na deblovém žebříčku WTA za  finalistkou našeho turnaje z roku 2020 Kateřinou Siniakovou. Ta se pro zranění z týmové kvalifikace omluvila a nahradila jí právě  Sára Bejlek. Týmovou premiéru v B. J. King cupu absolvovala v tureckém letovisku také osmnáctiletá Linda Nosková, semifinalistka Macha Lake Open 2021 a tvář turnaje pro další ročník. Linda se už probojovala na 52. místo světového pořadí žen a plní tak pod vedením trenéra Tomáš Krupy svoje plány. 

Z dalších tenistek které v minulosti vyhrály nebo startovaly na našem turnaji do roku 2007 i v obnovené podobě byla Karolína Plíšková na světovém žebříčku k 10 dubnu na 18. místě, vítězka ročníku 2021 a semifinálová přemožitelka Noskové nejlepší Číiňanka Chin-wen Čengová na 25. příčce, Siniaková na 48. světového pořadí dvouhry. Do první stovky žen světa se ještě vešly 78. Julia Grabherová z Rakouska, která ve Starých Splavech startovalsa dvakrát a nejdále se dostala do druhého kola. Dále 79. Italky  Lucie Bronzettihová a její slavnější krajanka 86. Sara Erraniová,  94. Panna Udvardyová z Maďarska, loni nasazená jednička v České Lípě a 95. další Maďarka Galfiová. 96. Anna Karolina Schmiedlová, současná slovenská jednička a vítězka Macha Lake Open 2017. 

Které české mladé naděje můžeme letos v České Lípě vidět v hlavní soutěži?

Není vyloučeno, že loňský titul bude obhajovat Sara Bejlek. vyloučen není ani start Terezy Martincové, která se propadla do druhé stovky WTA. U Ploučnice by neměly chybět další české dívčí naděje z druhé a třetí stovky světového pořadí Brenda Fruhvirtová, pokud nedostane volnou kartu na turnaj WTA Tour, Barbora Palicová, Dominika Šalková, loňská juniorská šampionka z Wimbledonu Lucie Havlíčková, Nikola Bartůňková. Doufáme, že přijede i Julie  Štruplová, která má rodinné kořeny v Doksech a zahrála si v zimě dvě finále méně dotovaných ženských turnajů ITF v zahraničí. Volnou kartu do hlavní soutěže by měla využít loňská vítězka Pardubické juniorky Tereza Valentová ze Sparty. Volnou kvartu do kvalifikace si vybojuje vítězka červnového republikového A. turnaje dorostenek Macha Lake Open Junior, který bude 5.–9. 6. 2023 v Doksech.

Jaroslav Přibyl