Vítězka ze Starých Splavů Anna Karolina Schmiedlová zajistila Slovensku finále Fed cupu

Vítězky Macha Lake Open jsou mezinárodně úspěšné.

Pětadvacetiletá slovenská tenistka Anna Karolina Schmiedlová vyhrála v červnu 2017 šestnáctý ročník obnoveného mezinárodního starosplavského turnaje série ITF Mácha Lake Open s dotací 25 tisíc dolarů po finálovém vítězství nad běloruskou reprezentantkou Verou Lapkovou. Starosplavský triumf odstartoval návrat rodačky z Košic do první stovky světového žebříčku WTA, ve kterém byla v roce 2015 už na 26. místě.

Letos 8. února se Anna Karolina, používající dvě jména, protože se rodiče nemohli po jejím narození dohodnout, stala slovenskou národní hrdinkou. V kvalifikaci Fed cupu o účast na finálovém turnaji v Budapešti zajistila Schmiedlová dvěma body ve dvouhrách výhru Slovenska nad Velkou Británií 3:1 a sklízela v bratislavském NTC velké ovace a chválu spoluhráček i kapitána Liptáka. V roli týmové dvojky první den porazila britskou jedničku Watsonovou a v rozhodujícím singlu druhý den po bitvě Dartovou.

Když vloni a předloni ukončily mezinárodní kariéru Daniela Hantuchová, Dominika Cibulka a Magda Rybáriková, odborníci současným slovenským hráčkám příliš nevěřili. Hlavně zásluhou Schmiedlové si Slovenky po dlouhé době zahrají mezi týmovou elitou světa. Po prvním dnu vedly nad Britkami 2:0, když druhý bod vedle Schmiedlové získala současná nejlepší Slovenka Viktorie Kužmová. Hráčka z 50. příčky světa byla v roce 2017 na Mácha Lake Open turnajovou jedničkou a prohrála ve Splavech právě se Schmiedlovou, současnou reprezentační spoluhráčkou. Kužmovou postihla před zápasem s Britkami viróza, s obtížemi přehrála Dartovou. Druhý den jí nahradila další úspěšná účastnice Mácha Lake Open Rebecca Šramková, splavská finalistka z roku 2018, která na Watsonovou, 72. hráčku světa, bohužel nestačila.

Slovenská fedcupová hrdinka Schmiedlová loni kvůli zranění dlouho pauzírovala. Propadla se až na 200. místo žebříčku WTA. V příštích sedmi turnajích WTA Tour a na grandslamu v Paříži může využít k návratu mezi elitu takzvaný chráněný žebříček. “Výhry ve Fed cupu mě moc povzbudily. Chci se vrátit do první stovky světa hlavně na antukových turnajích,” řekla Schmiedlová v Bratislavě novinářům. Přejme jí, aby se jí návrat vydařil. Současně není vyloučeno, že Anna Karolina využije k návratu i start na letošní šedesátce Macha Lake Open.