Mezinárodní turnaj tenistek Macha Lake začal psát historii před 30. lety, vítězka tehdy dostala kočárek

Letos v červenci to bude 30. let kdy se na kurtech ve Starých Splavech a v Doksech odehrál první ročník našeho mezinárodního tenisového turnaje žen série ETA Women Satellite, pro který zakladatelé zvolili název Macha Lake Satellite. Hrálo se o 15 tisíc amerických dolarů. Zrod turnaje měli o rok dříve na svědomí tři muži, generální sekretář ČTS Ing. Karel Papoušek, šéf starosplavského tenisu Ing. Jaroslav Škorpil a autor těchto řádek, tehdy místopředseda Severočeského tenisového svazu a člen komisí ČTS.

Stejně jako dnes byl hlavním partnerem pořadatelů novoborský Crystalex, tehdy ještě státní podnik. Do jeho čela nastoupil na podzim 1992 tenista, dlouholetý hráč České Lípy JUDr. Jan Kratina a dohoda s ním o podpoře druhého nejstaršího mezinárodního turnaje žen po pražském podniku WTA Tour byla rychlá. Tíhu hlavního pořadatele tehdy na sebe vzala TJ a tenisový oddíl Starých Splavů, oddíl v Doksech v čele s Ing. Václavem Zelenkou a Janem Liškou byl spolupořadatelem. A tak se úvodní kola hrála na šesti kurtech obou oddílů, další čtyři sloužily pro trénink. Mezi oběma tenisovými areály na opačných březích Máchova jezera pendloval po celý týden minibus s řidičem Arnoštem.

Hlavní soutěž prvního ročníku turnaje zahájila po dvoudenní kvalifikaci 28 hráček ze sedmi evropských zemí v pondělí 26. července 1993 v 10.30 hodin ve Splavech i v Doksech úvodními 14 dvouhrami a večer se konala Coctail party pro hráčky, sponzory a organizátory ve starsplavském hotelu Bezděz. Během prvního mezinárodního satelitu se u Máchova jezera představilo v hlavní soutěži 32 tenistek. Nejvýše nasazenými hráčkami byly tehdy Češky Zdenka Málková (263. WTA), Petra Kučová (267,.) Němka Caroline Schneiderová (354.) a Slovenka Nora Kovarčíková (390.) Z Češek se tehdy představily také Helena Vildová, Eva Krejčová, Pavlína Rajzlová, Ivana Havrlíková, Dominika Gorecká a také sedmnáctiletá Blanka Kumbárova (531. WTA) ze Vsetína, hrající za Přerov. Ta se v sobotu 31. července 1993 odpoledne stala první vítězkou dvouhry. Ve finále porazila v českém souboji brněnskou Kratochvílovou 6:0, 7:5. Vítězka získala podle tehdejšího reglementu do světového žebříčku WTA šest bodů a finanční prémii 1.568 dolarů. S pořadateli turnaje postupně začali spolupracovat starosplavští chalupáři, dlouholetý šéf československého tenisu Ing. Cyril Suk a jeho potomci, grandslamoví vítězové a úspěšní reprezentanti Helena a Cyril Sukovi, kteří jsou současnými patrony obnoveného turnaje.

Prvními vítězkami čtyřhry se staly na starosplavském centru Moravanky Kratochvílová s Kučovou. Prvního ročníku se zúčastnily tenistky z 11 zemí. Nejvíce z Česka a Slovenska, dále hráčky z Dánska, Polska, Maďarska, Rakouska, Velké Británie, Itálie, Francie. První zámořskou tenistkou byla Američanka Kylie Johnsonová, 599 v pořadí WTA. Připomeňme úsměvnou scénku po finále, když vítězka Kumbárová, věkem ještě dorostenka vedle poháru z Crystalexu dostala jako další cenu nový kočárek z mělnické Liberty, kde byl tehdy ředitelem dokský tenista Ing. Miloslav Mencl. A otec vítězky pan Kumbár jen sprásknul ruce a řekl valaštinou “tak to snad ne..!”

Nedávno jsem se jako rozhodčí setkal při druholigovém zápase s manželem tehdejší vítězky trenérem Jiřím Heřmanem z Prahy a ten mi potvrdil, že se u nich v rodině tato úsměvná epizoda občas vzpomene. Ligu nyní hraje v dorosteneckém věku za pražský SK Hamr dcera první starosplavské vítězky Tereza Heřmanová.

Čas je neúprosný a tak dodejme, že ze tří zakladatelů turnaje je už na tenisovém nebi Ing. K. Papoušek, tehdejší šéf Crystalexu JUDr. J. Kratina. Z členů tehdejšího organizačního výboru se letošního 22. ročníku obnoveného Macha Lake Open nedožilo deset tehdejších členů organizačních výboru, ekonom turnaje Ing. J. Šabaka, dopravní šéf Karel Bezucha, první turnjový ajťák Ing. Mirek Hornek, Zdeněk Vítek nebo dokští pořadatelé inženýři Václav Zelenka, Ladislav Langr, Jiří Vodňanský a MVDr. Zdeněk Vidner, jehož syn Petr je nyní spolupořadatelem. Život jde dál. Po patnácti letech existence Macha Lake Satellite, kdy v roli hlavního sponzora vystřídala Crystalex liberecká těžařská firma Tarmac Severokámen s ředitelem Ing. Vladimírem Hermanem nastala po 15. ročníku v roce 2007 z ekonomických důvodů přestávka, než se podařilo partě v čele se současným ředitelem Ronaldem Wawrečkou turnaj obnovit a rozšířit.

Mgr. Jaroslav Přibyl

Realizační tým turnaje Macha Lake minulý a současný s Petrou Kvitovou a Lucií Hradeckou. Jmenovitě Ing. Jaroslav Škorpil, Mgr. Jaroslav Přibyl, Ronald Wawrečka, Petr Vidner, Marcela Réblová…