České finále Valentová-Kučmová na Macha Lake Open 2024

V závěru 22. ročníku mezinárodního tenisového turnaje žen ITF 75 ve Starých Splavech na Českolipsku se bude zítra hrát poprvé v historii ryze české finále. Střetnou se v něm sedmnáctiletá letošní juniorská šampionka French Open Tereza Valentová ze Sparty, 335. hráčka žebřríčku WTA a prostějovská kvalifikantka 24-letá Aneta Kučmová, 436. WTA.

Ta v dnešním úvodním semifinále po téměř dvou a půl hodinách přehrála favorizovanou 253 Španělku Guiomar Maristanyovou, 253. hráčku žebříčku WTA 7:5, 2:6, 6:4. Kučmová hrající u Máchova jezera šestou dvouhru v řadě po vydřené koncovce první sady více chybovala. Ale v rozhodujícím setu zabojovala a radovala se ze svého největšího úspěchu na okruhu ITF.

V druhém semifinále se Valentová dostávala pomaleji do svého herního tempa. Ale po ztrátě svého prvního setu v turnaji šla brejkem do vedení 4:1 a přehrála finalistku předcházejícího turnaje ITF v Olomouci poté zcela přesvědčivě 4:6, 6:2, 6:2. Čtyřhru vyhrál česko – polský pár Anastasia Detiuc, Maja Chwaliňská, které ve vyrovnaném finále zdolaly čínsko – řeckou dvojici Sue Feng, Sapfo Sakellaridis 6:3, 2:6, 10:6. Turnaj ve Starých Splavech je dotován částkou 60 tisíc amerických dolarů a jeho vítězka si připíše do světového žebříčku WTA 75 bodů. Úroveň dnešních semifinále a postup Češek do finále ocenil na tribuně i legendární wimbledonský šampion Jan Kodeš.

Vzájemná bilance Valentové a Kučmové hovoří pro Valentovou, která Kučmovou (tehdy ještě Kladivovou) porazila v roce 2021 v Jablonci v hale.

Jaroslav Přibyl