Vzpomínka na Ing. Cyrila Suka staršího

Čestný ředitel mezinárodního turnaje Macha Lake Open, Ing. Cyril Suk CSc., zemřel  letošního 25. března ve věku 82 let. Vítěz Pardubické juniorky z roku 1960, ligový hráč pražské Sparty, stál 17 let  v čele československého a českého tenisu do roku 1990. Byl manželem wimbledonské finalistky z roku 1962 a úspěšné reprezentační trenérky Věry Sukové. Společně vychovali dceru PhDr. Helenu Sukovou, trojnásobnou vítězku Fed cupu, dvojnásobnou stříbrnou medailistku z LOH ve čtyřhře, nejlepší deblistku světa a mnohonásobnou vítězku grandslamových čtyřher, a mladšího syna Cyrila  Suka, vítěze grandslamových čtyřher a pozdějšího daviscupového kapitána. Sourozenci Sukovi jsou řadu let patrony turnaje  Macha Lake Open, v minulosti v jeho rámci sehráli i řadu atraktivních exhibic.
Zesnulý Ing. Cyril Suk CSc. se po sňatku s druhou manželkou Martou stal starosplavským chalupářem a kraj u Máchova jezera si oblíbily i jeho děti Helena a Cyril. Byl poradcem zakladatelů původního mezinárodního tenisového turnaje žen Macha Lake Satellite na počátku 90. let minulého století a též blízkým  spolupracovníkem nového vedení turnaje,  obnoveného v roce 2017. Ing. Suk se zasloužil o rozvoj československého tenisu v 70. a 80. letech minulého století, kdy českoslovenští muži v roce 1980 poprvé vyhráli Davis cup, naše ženy vládly několik sezón ve Fed cupu a junioři v Galea cupu. Jako tenisový diplomat se zasloužil o návrat tenisu na olympijské hry v roce 1988. Ve  spolupráci s legendárním  Janem Kodešem měl velký podíl na rekonstrukci a modernizaci pražské Štvanice,  na které se konal v roce 1986 Federation cup žen za rekordní účasti týmů z celého světa. Za Sukovy éry se v Československu rozšířil počet tréninkových center a vrcholových středisek, konaly se mezinárodní turnaje světových sérií mužů a žen a přibývalo světových úspěchů našich hráčů a hráček Lendla, Šmída, Mandlíkové, Sukové, Maršíkové a také juniorů. 
Měl jsem tu čest s Cyrdou léta spolupracovat ve svazových funkcích v Praze, když jsem působil ve vedení severočeského tenisu.  Předsednickou funkci vykonával Cyril Suk  vždy  naplno a bez nároku na plat,  vedle svého hlavního zaměstnání. Desítky let byl ředitelem největší české  státní  firmy na výstavbu a správu železnic, která několikrát změnila název.  Dnes se jmenuje Správa železnic. Byl absolventem  ČVUT a  navázal v profesi na svého otce Cyrila, renomovaného stavitele a projektanta drážních staveb. Cyril Suk se významně podílel na rekonstrukci a modernizaci hlavních železničních tahů  u nás, rekonstrukci pražského železničního uzlu, na přestavbě pražského hlavního nádraží, nádražních budov a uzlů  v Ústí, Teplicích, Pardubicích, Děčíně, na Moravě atd. Netajil se, že jako šéf podepisoval vyúčtování mnohamiliardových investic a vyúčtování muselo sedět na korunu.  Stejně tak to muselo být v době, kdy byl předsedou  i v československém tenisu. Proto nesl  těžce kauzu podvodů a zpronevěry státních peněz svými nástupci na ČTS v nedávné době. A prakticky do konce života měl starost o budoucí osud a vývoj našeho tenisu. Potěšil ho návrat českých mužů do světové špičky.  Staré Splavy a Máchův kraj si Cyrda  oblíbil, měl zde kamarády nejen mezi tenisty a jachtaři. Těšil  se na každý nový ročník turnaje Macha Lake Open. Ing. Cyril Suk byl jednou z nejvýznamnějších osobností československého tenisu v jeho historii. Jeho tenisová rodina nemá, co se týče dosažených světových tenisových triumfů a titulů,  v historickém srovnání  konkurenci doma ani v zahraničí.
Jaroslav Přibyl

Cyril Suk